Sanal Casusluk Endüstrisi Büyüyor

IBM’in Internet Security Systems (ISS) X-Force Araştırma ve İş Geliştirme Ekibi, kötü amaçlı yazılımların (malware) nitelik ve nicelik bakımından 2007’de büyük bir artış kaydettiğini açıkladı. IBM’in yayımladığı rapora göre, 2007’nin ilk 6 ayında tespit ve analiz edilen kötü amaçlı yazılımların sayısı, 2006’nın tamamında ulaşılanları geçti. Raporda ayrıca, sanal casusluk yapan kişilerin “çalışmalarını” el altından fahiş fiyatlara sattıkları bir endüstrinin de gelişmekte olduğu vurgulanıyor.
    
Rapora göre, IBM’in ISS ekipleri, 2007’nin ilk 6 ayında 210.000’den fazla kötü amaçlı yazılım tespit etti. Araştırmacılar, yazılım mimarisi göz önüne alındığında, ortaya çıkarılan çalışmaların oldukça karmaşık ve yetkin olduğunu belirtti. 2007 yılında en çok karşılaşılan kötü amaçlı çalışmanın, %28 payla, basit bir uygulama gibi gözüken ancak girdikleri sistemdeki gizli bilgileri ele geçiren Truva Atı yazılımları olduğunu açıklandı.

Rapor, sanal saldırıları organize eden kişilerin, “iş portföylerine” finansal kiralama yöntemini de eklediğini saptadı. Buna göre, siber teröristler, kâr amaçlı saldırılarını gerçekleştirmeden önce, karaborsadan kötü amaçlı yazılım kiralayarak küçük kurumlar üzerinde deniyor ve olası saldırı yöntemleri konusunda kendilerini geliştiriyor.

Raporun tamamı için: http://www.iss.net/x-force_report_images/2007

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !